Југоимпорт редефинише прецизне ударе својим Ракетним системом АЛАС на изложби IDEX 2025
Чланак можете прочитати у наставку.
На сајму IDEX 2025, Југоимпорт је представио своју АЛАС ракету (Advanced Light Attack System), вишенаменску вођену ракету средњег домета дизајнирану да испуни потребе за веома прецизним ударима на широк спектар циљева. Овај систем представља нову генерацију вођених ракета намењених за прецизно гађање оклопних возила, утврђења, командних места, лаких пловних објеката, индустријских постројења и инфраструктурних објеката.
Систем АЛАС се ослања на напредну технологију за навођење, комбинујући видео камере и инфрацрвене (IC) сензоре за прецизно захватање и праћење циљева. Ова вођена ракета се може лансирати са разних платформи, укључујући оклопна возила, мање бродове, па чак и хеликоптере. Једна од кључних карактеристика овог средства је веза између лансера и ракете, која се може успоставити путем оптичког кабла или радио везе, чиме је омогућена прилагодљивост ракете задатку и терену.
АЛАС покреће турбомлазни мотор TMM-040/RC, што му омогућава лет на мањим висинама и одржавање слабог радарског и термалног одраза, што га чини тешким за уочавање од стране непријатељског система. Турбомлазни мотор постиже максимални нето потисак од 400 N, што омогућава ракети да достигне брзину крстарења од 120 do 150 m/s. Осим тога, захваљујући свом стартном (бустер) мотору на чврсто гориво, АЛАС се може похвалити максималним дометом од 25 километара, а минималним ефикасним дометом од 4 километра, што га чини вредном заменом за ракете дугог домета при чему је ризик од откривања знатно умањен.
Једна од кључних иновација система АЛАС је вођење у две фазе: помоћу инерционог навигационог система (INS-a) у комбинацији са сателитским системом за позиционирање (GNSS) u фази крстарења, након чега следи термално вођење помоћу CCD TV камере i IC сензора. Овај поступак омогућава ракети прецизно праћење циљева, чак и оних покретних. Алгоритам контраста/корелације снимака додатно појачава способност ракете да захвата и прати циљеве са већом поузданошћу.
Млазни систем чине два подсистема: турбомлазни мотор који одржава брзину крстарења, и стартни мотор који омогућава додатни потисак током лансирања ракете. Овај турбомлазни мотор, чија је специфична потрошња горива 1,40 kg/daNh, а укупни животни век мотора 10 сати, омогућава лет ракете при константној брзини, чиме се оптимизује њена ефикасност током удара на средњим дометима. Стартни мотор, који користи чврсто потерно гориво, ослобађа импулс који достиже 10720 Ns, што омогућава брзо лансирање ракете из контејнера.
Још једна значајна карактеристика АЛАС-а је његова способност успостављања везе са земаљском управљачком станицом путем двосмерног радио линка и путем кабла од оптичких влакана. Ова веза се одвија у Ц-опсегу и укључује пренос видео сигнала, телеметријских и података о статусу ракете. Максимална количина података који се преносе је 100 kbps, што омогућава брзу и прецизну размену података током мисије.
АЛАС ракета је опремљена тандем-кумулативном бојном главом са додатним парчадним дејством, са сигурносним механизмом и близинским упаљачем, чиме се постиже оптимална пробојност оклопа уз истовремено разорно и парчадно дејство око циља. Тандем бојна глава је посебно ефикасна против модерних тенкова заштићених реактивним оклопом.
Ракетни систем АЛАС, кога је на изложби IDEX 2025 представио Југоимпорт, је напредно и вишенаменско решење за савремене оружане снаге. Он комбинује висок степен прецизности, повећан домет и могућност лансирања са више платформи, што га чини вредним средством за циљане ударе на критичне инфраструктурне и заштићене циљеве. Напредна технологија за навођење, слаб радарски и инфрацрвени профил, и могућност комуникације у реалном времену чине га стратешки важним средством оклопних снага данашњице.